menuProdukty person_addRegistrácialockPrihlásenie search info

Produkty more_vert Agrochémia podľa škodlivého činiteľa

Produkty

person_addlock
close

TIP

Kuprikol 50

Kuprikol 50 10x50g

Agrochémia

Postrekový fungicíd vo forme zmáčateľného prášku na ochranu rastlín proti hubovým chorobám.
Cena s DPH
€ 13,70
EAN
8586002981339
Obj. číslo
9380030
Minimálny odber
1 Ks
Dostupnosť
Dostupný
Postrekový fungicíd vo forme zmáčateľného prášku na ochranu rastlín proti hubovým chorobám.

Účinná látka
50% oxychlorid-Cu t.j. zásaditý chlorid meďnatý

Pôsobenie prípravku
kontaktný fungicíd

Príprava postrekovej kvapaliny
Odvážené množstvo prípravku rozpustite v malej nádobe v malom množstve vody, vlejte do nádrže naplnenej do polovice vodou a za stáleho miešania doplňte na stanovený objem.
Postrek sa môže vykonávať len za bezvetria, alebo v smere vetra od pracujúcich.

Rozsah použitia

Broskyne

Kučeravosť listovPôvodca ochorenia - huba Taphrina deformans infikuje mlade listy krátko po vypučaní. Šírenie ochorenia podporuje daždivé počasie. Niekedy zvyknú byť infikované aj plody broskýň.
Ochrana:Základ spočíva v preventívnom postreku stromov v jeseni alebo jari meďnatými alebo sírnatými prípravkami.
Dávka na 10L vody
60 g
Čakacia lehota v dňoch
AT
↓ ďaľšie vhodné prípravky

Cibuľa

Pleseň cibuľováPleseň cibuľová (Peronospora desctructor) je najvážnejším ochorením cibule nielen preto, že zničením vňate rastlín dochádza k výraznému poklesu úrody, ale ohrozuje aj skladovateľnosť cibule, pretože cibuľa napadnutá plesňou cibuľovou býva druhotne infikovaná krčkovou hnilobou, ktorú spôsobujú viaceré druhy húb rodu Botrytis. Prvé príznaky ochorenia v podobe pomerne veľkých, žltkastých alebo sivohnedých škvŕn možno na listoch alebo kvetných stvoloch cibule pozorovať už v druhej polovici mája, predovšetkým na cibuli pestovanej na semeno. Na škvrnách vyvolaných plesňou cibuľovou sa neskôr objavujú ďalšie huby (najčastejšie Stemphylium botryosum), ktoré často zakrývajú pravého pôvodcu ochorenia.

MOŽNOSTI OCHRANY: Opakované postreky porastov cibule v 10 až 14-dňových intervaloch od polovice mája najmä za daždivého počasia. Do postrekovej kvapaliny treba pridať aj zmáčadlo.
Dávka na 10L vody
60-70 g
Čakacia lehota v dňoch
7
↓ ďaľšie vhodné prípravky

Jahody

Biela a fialová škvrnitosť listovSo škvrnitosťou listov jahôd hubového pôvodu sa stretávame zvyčajne až v letných mesiacoch, predovšetkým v daždivých rokoch a v intenzívne zavlažovaných porastoch. Fialovú škvrnitosť spôsobuje huba Diplocarpon earliana. Prejavuje sa vo forme 2-5 mm veľkých fialových škvŕn s neostrým okrajom. Škvrny často splývajú a v takom prípade napadnuté listy usychajú. Aj pre bielu škvrnitosť (Mycosphaerella fragariae) je charakteristická tvorba 3-4 mm veľkých červenofialových, ostro ohraničených škvŕn. Ich stred však neskôr odumrie a vybledne (odtiaľ slovenský názov). V prípade väčšieho počtu škvŕn napadnuté listy odumierajú. Obidve huby prezimujú na napadnutých listoch, ktoré sú zdrojom infekcie pre nasledujúce vegetačné obdobie. Väčšie škody vznikajú v prehustených a zaburinených porastoch a na náchylných odrodách.

MOŽNOSTI OCHRANY: Z preventívnych opatrení je to odstraňovanie napadnutých listov z rastlín, redší spon, slnečné stanovište a zavlažovanie rastlín podmokom. V odôvodnených prípadoch možno rastliny po zbere ovocia ošetriť povolenými prípravkami. Z hygienických dôvodov sa mesačné a stáleplodiace odrody nesmú ošetrovať. Postreky opakujeme v dvojtýždňových intervaloch.
Dávka na 10L vody
60 g
Čakacia lehota v dňoch
AT
↓ ďaľšie vhodné prípravky

Orechy

AntraknózaPôvodca ochorenia huba Gnomonia leptostyla. Prvé príznaky sa objavujú na jar ako malé žlté, neskôr väčšie hnedé škvrny na listoch, ktoré bývajú tmavšie lemované tmavočerveným pletivom.

Najčastejšie sú umiestnené okolo stredovej listovej žily alebo pri iných hrubších žilách. Ich veľkosť dosahuje 3 až 5 milimetrov. Na listových žilách sú škvrny nesymetrické, 0,5 až 1 centimeter dlhé. Na listových stopkách sú škvrny najväčšie a to až 2 centimetre dlhé. V ďalšom priebehu vegetácie sa škvrny objavujú aj na povrchu zelenej šupky plodov s veľkosťou 2 až 6 milimetrov, ako aj na dreve letorastov, kde dosahujú dĺžku 0,5 až 2 centimetre.

Škvrny postupne splývajú, silnejšie postihnuté listy môžu už koncom leta predčasne opadnúť. To má za následok nielen horšie dozrievanie plodov, ale aj vyzrievanie dreva, ktoré je potom náchylnejšie na poškodenie zimnými mrazmi.
Dávka na 10L vody
60 g
Čakacia lehota v dňoch
AT
↓ ďaľšie vhodné prípravky

Rajčiaky

Fytoftóra (pleseň zemiaková) na rajčiakochFytoftóra rajčiakov sa v posledných rokoch stala limitujúcim faktorom pri pestovaní rajčiakov. Ochorenie spôsobuje huba Phytophthora infestans, ktorá je známym pôvodcom plesne zemiakovej (fytoftóry zemiakov). Veľmi nepríjemnou vlastnosťou fytoftóry je skutočnosť, že takmer zo dňa na deň dokáže zlikvidovať porasty zemiakov alebo rajčiakov. K svojmu šíreniu potrebuje predovšetkým výdatné zrážky, ale v záhradách môžeme podporiť jej výskyt aj častým zavlažovaním, ako aj pestovaním rajčiakov v hustom spone alebo na tienených miestach.
Príznaky fytoftóry môžeme pozorovať na všetkých nadzemných častiach rajčiakov. Najvážnejšie škody však vznikajú po infekcii plodov. Na ich povrchu vznikajú sivohnedé rozsiahle škvrny, ktoré postupne prenikajú aj do dužiny a postihnuté plody úplne znehodnotia. Vo voľnej prírode sa fytoftóra objavuje obyčajne v polovici júna, porasty rýchlených rajčiakov najčastejšie napáda skoro na jar alebo na jeseň.
Dávka na 10L vody
60-70 g
Čakacia lehota v dňoch
7
↓ ďaľšie vhodné prípravky

Slivky

Grmaník slivkovýGrmaník slivkový (Taphrina pruni) je huba spôsobujúca znetvorenie plodov sliviek. K infekcii dochádza na jar v období kvitnutia stromov. Z infikovaných kvetov sa tvoria deformované plody, ktoré rastú rýchlejšie než zdravé. Sú podlhovasté, sploštené a pokryté belavým povlakom huby. Kôstka v nich nie je vyvinutá. Choré plody od júla opadávajú. Keďže grmaník slivkový je v blízkom príbuzenstve s pôvodcom kučeravosti listov broskýň (Taphrina deformans), šíri sa taktiež za daždivého počasia. Častejšie sa vyskytuje v chladnejších podhorských oblastiach a v rokoch s daždivým jarným počasím.

MOŽNOSTI OCHRANY:
Chemická ochrana sliviek proti grmaníkovi slivkovému nie je doriešená. V miestach s častejším výskytom ochorenia sa odporúča urobiť - podobne ako proti kučeravosti listov broskýň - aspoň jedno ošetrenie sliviek Kuprikolom v čase pučania a ďalšie dve pred kvitnutím a ihneď po odkvitnutí prípravkami na báze mancozebu.
Dávka na 10L vody
15 - 20 g
Čakacia lehota v dňoch
AT
↓ ďaľšie vhodné prípravky

Uhorky

Pleseň uhorkováVzniká hlavne v dlohodobo vlhkom počasí alebo pri veľkých teplotných rozdieloch medzi dňom a nocou kedy sa vytvára rosa. Prejavuje sa žltými škvrnami. Ochorenie sa môže v relatívne krátkom čase rozšíriť na celý porast. Postreky je potrebné vykonávať preventívne ešte skôr kým huba vnikne do listov.

Proti plesni uhorkovej začíname porasty poľných uhoriek ošetrovať v druhej dekáde júna a postrek v 7- až 10-dňových intervaloch niekoľkokrát zopakujeme najmä za daždivého počasia. V zberovom období uprednostňujeme prípravky s trojdňovou čakacou lehotou.
Dávka na 10L vody
25-50 g
Čakacia lehota v dňoch
3 (7)
↓ ďaľšie vhodné prípravky

Zemiaky

Fytoftóra (pleseň zemiaková)Fytoftóra (pleseň zemiaková) je hospodársky najvýznamnejšou chorobou zemiakov. Ochorenie spôsobuje huba Phytophthora infestans, ktorá napáda nielen nadzemné časti rastlín, ale aj hľuzy. Za silného infekčného tlaku (časté a výdatné zrážky) môže v krátkom čase úplne zničiť vňať zemiakov a môže silno infikovať aj hľuzy, ktoré sa nedajú skladovať, pretože druhotne často podliehajú mokrej hnilobe. Výskyt fytoftóry závisí od množstva zrážok v priebehu vegetačného obdobia.

MOŽNOSTI OCHRANY: Preventívne postreky zemiakov podľa signalizácie, ktorú vydáva Odbor ochrany rastlín Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP) prostredníctvom televízie, rozhlasu a niektorých denníkov. Intervaly medzi jednotlivými postrekmi by nemali byť dlhšie ako 10 až 14 dní a za mimoriadne daždivého počasia ich skrátime až na týždeň.
Dávka na 10L vody
60-70 g
Čakacia lehota v dňoch
7
↓ ďaľšie vhodné prípravky

* AT - prípravok sa aplikuje v presne stanovenom agrotechnickom termíne alebo v určitom vývojovom štádiu ošetrovanej plodiny

 

Ďalšie balenia produktu

 


 
expand_less
Informácie §VOP Predajne Rozvozy Kontakt
OSIVEX ZÁHRADKÁR, s.r.o.
Štúrova 33, 040 01 Košice

IČO: 36787124, DIČ: 2022404351, IČ DPH: SK2022404351

mailkosice@slovosivex.sk call+421 55 623 41 77