menuProdukty person_addRegistrácialockPrihlásenie search info

Produkty more_vert Agrochémia podľa škodlivého činiteľa

Produkty

person_addlock
close

TIP

Kumulus WG

Kumulus WG 5x60g

Agrochémia

Prípravok na ochranu rastlín proti múčnatke na jabloniach a viniči
Cena s DPH
€ 4,10
EAN
8586002983265
Obj. číslo
9380373
Minimálny odber
1 Ks
Dostupnosť
Dostupný
Prípravok na ochranu rastlín proti múčnatke na jabloniach a viniči

Účinná látka
80% síra

Úprava
WG-vodorozpustný granulát

Spôsob účinku
kontaktný

Príprava postrekovej kvapaliny
Odvážené množstvo prípravku rozmiešajte v malej nádobr v malom množstve vody na hladkú kašu, ktorú za stáleho miešania vlejte do nádrže naplnenej do polovice vodou a za stáleho miešania doplňte na stanovený objem.

Rozsah použitia

Jablone

Múčnatka jabloníPôvodca ocorenia - huba Podosphaera leucotricha prezimuje v infikovaných púčikoch, z ktorých na jar vyrastajú múčnatými povlakmi pokryté listy.

Na jar krátko po vypučaní sa objavia príznaky napadnutia po primárnej infekcii z púčikov, kde prezimuje patogén vo forme mycélia. Z napadnutých púčikov listy predčasne rašia a sú rozstrapatené. Listy na oboch stranách majú biely múčnatý povlak.

Napadnuté listy sú deformované a stáčajú sa smerom hore, neskoršie vädnú a zasychajú. Múčnaté povlaky sa objavia aj na mladých vetvičkách, ktoré zaostávajú v raste a sú deformované. Letorasty sa sfarbia, majú belavú až striebristú farbu a v korune stromov sú vyditeľné aj cez vegetačný kľud. Napadnuté letorasty potom postupne usýchajú. Patogén napáda aj kvety.Tie neskoršie usychajú a opadnú.
Dávka na 10L vody
60 g
Čakacia lehota v dňoch
3
↓ ďaľšie vhodné prípravky

Rajčiaky

Múčnatka rajčiakaPrvé príznaky môžeme pozorovať na vrchnej strane listov v podobe bielych, okrúhlych múčnatých škvŕn, veľkosti 3 až 10 mm. Múčnate ložiská postupne splývajú a vytvárajú na listovej ploche súvislý povlak mycélia. Napadnuté bývajú stonky a stopky listov. Napadnute časti pomali rastú, žltnú a zasychajú.Dávka na 10L vody
40 - 60 g
Čakacia lehota v dňoch
AT

Vinič

AkarinózaKučeravosť (akarinózu) listov viniča vyvoláva drobný, voľným
okom neviditeľný roztoč z čeľade vlnovníkovitých Hálkovec viničový (Calepitrimerus vitis).

O prítomnosti škodcu svedčia drobné vpichy - miesta cicania škodcu, ktoré ľahko zistíme, ak listy pozorujeme v protisvetle. Ešte nápadnejšie sú však napadnuté kry v poraste, pretože v porovnaní so zdravými rastlinami mávajú silno zakrpatené výhonky a výrazne skučeravené listy (odtiaľ pomenovanie poškodenia).

Ak sa napadnutie opakuje viac rokov za sebou, rastliny zoslabnú, v zime ľahšie namrznú a môžu aj uhynúť.
Dávka na 10L vody
200 g
Čakacia lehota v dňoch
AT
↓ ďaľšie vhodné prípravky
ErinózaPlstnatosť (erinózu) listov viniča vyvoláva drobný, voľným okom neviditeľný roztoč z čeľade vlnovníkovitých - vlnovníkovec viničový (Eriophyes vitis), ktorý cicia na spodnej strane listov.

Podráždené pokožkové pletivá reagujú tvorbou obrovských buniek, ktoré vyzerajú ako chĺpky. Tieto sa do určitej miery podobajú na hubové povlaky, ktoré vytvára peronospóra na spodnej strane listov viniča.

Kým pri peronospóre sa na vrchnej strane týchto škvŕn nachádzajú olejové a neskôr hnedé škvrny, pri plstnatosti sa pocicané miesta na vrchnej strane zduria a vznikajú niekoľko milimetrov veľké hrbolčeky.
Dávka na 10L vody
200 g
Čakacia lehota v dňoch
AT
↓ ďaľšie vhodné prípravky
MúčnatkaSpolu s peronospórou je hospodársky najvýznamnejšou chorobou viniča. Napáda strapce, listy i letorasty viniča. Najväčšie škody spôsobuje pri skorom napadnutí mladých bobúľ, ktorých povrch stvrdne, zhnedne a ich pokožka často aj praská. Na povrchu dozrievajúcich bobúľ vzniká lúčovite sa rozrastajúca sieť hubových vláken pôvodcu ochorenia (Uncinula necator). Podobné príznaky možno pozorovať aj na letorastoch.

MOŽNOSTI OCHRANY: Proti múčnatke viniča sa dá úspešne bojovať len preventívnymi postrekmi, ktorými chránime predovšetkým mladé bobule. Za bežného priebehu počasia urobíme prvý postrek krátko pred kvitnutím, druhý ihneď po odkvitnutí a tretí 10 až 14 dní po odkvitnutí. V prípade dlhotrvajúceho suchého počasia v máji by sme mali prvý postrek urobiť už v poslednej dekáde mája. Prípravky Discus a Quadris sa majú aplikovať v bloku trikrát za sebou.
Dávka na 10L vody
40-60 g
Čakacia lehota v dňoch
3 (42)
↓ ďaľšie vhodné prípravky

* AT - prípravok sa aplikuje v presne stanovenom agrotechnickom termíne alebo v určitom vývojovom štádiu ošetrovanej plodiny 
expand_less
Informácie §VOP Predajne Rozvozy Kontakt
OSIVEX ZÁHRADKÁR, s.r.o.
Štúrova 33, 040 01 Košice

IČO: 36787124, DIČ: 2022404351, IČ DPH: SK2022404351

mailkosice@slovosivex.sk call+421 55 623 41 77