menuProdukty person_addRegistrácialockPrihlásenie search info

Produkty more_vert Agrochémia podľa škodlivého činiteľa

Produkty

person_addlock
close

TIP

HF-mycol 100ml

HF-mycol 100ml

Agrochémia

Prípravok na zvýšenie odolnosti rastlín proti hubovým chorobám tvorbou ochranného filmu.
Cena s DPH
€ 7,77
EAN
8586002980387
Obj. číslo
9380523
Minimálny odber
1 ks
Dostupnosť
Dostupný
Prípravok na zvýšenie odolnosti rastlín proti hubovým chorobám tvorbou ochranného filmu.

HF-Mycol je zmes rastlinných výťažkov a rastlinných olejov feniklu.
Používa sa na preventívne ošetrenie rastlín, na zabránenie napadnutia hubovými chorobami, najmä viniča proti múčnatke a botrytíde (plesni sivej) a egrešov proti americkej múčnatke.

Účinná látka
feniklový olej 23,08 %

Účinné látky prípravku HF-Mycol zvyšujú vnútornú odolnosť rastlín prostredníctvom synergických efektov rastlinných výťažkov.
Tieto látky slúžia v pôvodnej rastline na ochranu pred patogénmi a ako inhibítori rastu patogénov.
Saponíny pôsobia ako zmáčadlo pre ostatné látky použité pri ošetrení porastu a tiež spôsobujú inhibíciu klíčenia spór.

Aplikuje sa preventívne pred rozšírením infekcie.
Aplikácia v intervale 7-10 dní podľa infekčného tlaku.
Nepoužívajte v priebehu kvitnutia.
Aplikujte večer alebo pri zamračení, nikdy nie za prudkého slnečného žiarenia.
Pokiaľ dôjde k zrážkam väčším ako 50 mm za 24 hodín, ošetrenie opakujte.

Rozsah použitia

Egreše

Americká múčnatkaPôvodca ochorenia - huba Sphaerotheca mors uvae, na egrešoch infikuje hlavne plody, na ktorých sa objavuje spočiatku belavé, neskôr tmavohnedé podhubie.

Na konci mája sa objavujú prvé príznaky choroby na mladých výhonkoch ako biele povlaky. Za krátku dobu môže byť napadnutý celý vegetačný vrchol aj s adventívnymi púčikmi. Infekcia prechádza s výhonkov na plody.Na plodoch sa vytvorí najprv biely a neskôr až hnedý múčnatý povlak.

Ochrana: výsadby krov musia byť dobre presvetlované. Napadnuté výhonky odstrihávame a pálime, popadané výhony odstránime.
Dávka na 10L vody
25-50 ml
Čakacia lehota v dňoch
AT

Jahody

Múčnatka jahôdPopis
Huba vytvára hyalínne mycélium, ktoré postupne nadobúda hnedastú farbu. Mycélium sa rozrastá na povrchu napadnutých orgánov.

Bionómia
Patogén prezimuje mycéliom na listoch hostiteľskej rastliny. Na jar fruktifikuje a vznikajú infekcie mladých listov.
Dávka na 10L vody
25-50 ml
Čakacia lehota v dňoch
AT
↓ ďaľšie vhodné prípravky
Pleseň sivá(Botryotinia fuckeliana) Vyvoláva na rôznych rastlinách ochorenie nazývané plesňou sivou. Môže sa objaviť na stonke a listoch v podobe mäkkých miest. Môže sa vytvoriť i zelenkavý povlak. Častou príčinou býva príliš veľa vody alebo málo svetla. Nepolievajte rastlinu neskoro večer a zabezpečte jej dostatok svetla. Žlté listy vznikajú pri nadmernej zálievke, červené spôsobuje chlad. Huba vegetuje často na odumretých rastlinách ako saprofyt, ale môže sa stať nebezpečným parazitom. Vyskytuje sa na viac ako 100 druhoch pestovaných rastlín i na burinách. Na viniči cudzopasí celý rok, a to na zelených i na odumretých častiach – najviac napáda dozrievajúce bobule. Osobitne veľké škody sú na strapcoch prvotne poškodených obaľovačmi, ľadovcom po dlhotrvajúcich dažďoch a za chladnejšieho počasia.

Príznaky: Na postihnutých častiach rastlín vznikajú bledé mokvavé škvrny, ktoré neskôr hnednú a vo vlhkom prostredí sa pokryjú hnedosivým prášivým hubovým povlakom. Z týchto povlakov sa uvoľňujú spóry, ktoré sa pomocou vetra, ale aj pri manipulácii s rastlinami dostávajú na ďalšie rastliny a za vlhka spôsobujú opätovné nákazy.
Dávka na 10L vody
25-50 ml
Čakacia lehota v dňoch
AT
↓ ďaľšie vhodné prípravky

Okrasné rastliny

Múčnatkapatrí medzi najrozšírenejšie a najznámejšie hubové choroby rastlín. Typický je hustý múčnatý povlak, ktorým pokrývajú listy a stonky napadnutých rastlín. Neskôr listy uschýnajú a rastlina tým prichádza o veľkú časť asimilačnej plochy. Vyskytuje sa najmä na rastlinách, ktoré trpia nedostatkom svetla, sú umiestnené na málo vzdušných miestach alebo sú výdatne hnojené dusíkom.Dávka na 10L vody
25-50 ml
Čakacia lehota v dňoch
AT
↓ ďaľšie vhodné prípravky

Vinič

Botrytída (pleseň sivá)Botrytída (pleseň sivá) je po peronospóre a múčnatke treťou najvážnejšou hubovou chorobou viniča. Napáda všetky zelené časti viniča, ale najväčšie škody spôsobuje na dozrievajúcich bobuliach, ktoré hnednú, scvrkávajú sa a bývajú pokryté hustým sivým povlakom pôvodcu ochorenia - huby Botrytis cinerea. Na ochorenie sú jednotlivé odrody viniča rôzne citlivé. Medzi náchylné patria napr. Buvierovo hrozno, Dievčie hrozno, Müller-Thurgau, Neuburské, Silvánske zelené, Veltlínske červené skoré, Portugalské modré a Svätovavrinecké. Širenie botrytídy podporuje daždivé počasie po odkvitnutí viniča a teploty v rozmedzí 18 až 21 °C, ale aj každé mechanické poškodenie bobúľ (napr. ľadovec, hmyz, fyziologické praskanie bobúľ).

MOŽNOSTI OCHRANY: Proti botrytíde viniča bojujeme jednak nepriamo zabezpečením optimálnych pestovateľských podmienok a jednak preventívnymi postrekmi rastlín pred uzatváraním strapcov a na začiatku mäknutia bobúľ. Neskoré odrody za daždivého počasia ošetrujeme aj neskôr.
Dávka na 10L vody
25-50 ml
Čakacia lehota v dňoch
AT
↓ ďaľšie vhodné prípravky
MúčnatkaSpolu s peronospórou je hospodársky najvýznamnejšou chorobou viniča. Napáda strapce, listy i letorasty viniča. Najväčšie škody spôsobuje pri skorom napadnutí mladých bobúľ, ktorých povrch stvrdne, zhnedne a ich pokožka často aj praská. Na povrchu dozrievajúcich bobúľ vzniká lúčovite sa rozrastajúca sieť hubových vláken pôvodcu ochorenia (Uncinula necator). Podobné príznaky možno pozorovať aj na letorastoch.

MOŽNOSTI OCHRANY: Proti múčnatke viniča sa dá úspešne bojovať len preventívnymi postrekmi, ktorými chránime predovšetkým mladé bobule. Za bežného priebehu počasia urobíme prvý postrek krátko pred kvitnutím, druhý ihneď po odkvitnutí a tretí 10 až 14 dní po odkvitnutí. V prípade dlhotrvajúceho suchého počasia v máji by sme mali prvý postrek urobiť už v poslednej dekáde mája. Prípravky Discus a Quadris sa majú aplikovať v bloku trikrát za sebou.
Dávka na 10L vody
25-50 ml
Čakacia lehota v dňoch
AT
↓ ďaľšie vhodné prípravky

* AT - prípravok sa aplikuje v presne stanovenom agrotechnickom termíne alebo v určitom vývojovom štádiu ošetrovanej plodiny 
expand_less
Informácie §VOP Predajne Rozvozy Kontakt
OSIVEX ZÁHRADKÁR, s.r.o.
Štúrova 33, 040 01 Košice

IČO: 36787124, DIČ: 2022404351, IČ DPH: SK2022404351

mailkosice@slovosivex.sk call+421 55 623 41 77