Broskyne - Kučeravosť listov


Pôvodca ochorenia - huba Taphrina deformans infikuje mlade listy krátko po vypučaní. Šírenie ochorenia podporuje daždivé počasie. Niekedy zvyknú byť infikované aj plody broskýň.

Po vypučaní sa na mladých listoch vytvárajú mechúriky, ktoré sa zafarbujú do červena, postupne sa zväčšujú, deformujú list, neskôr černejú, zasychajú a opadávajú. Po opadnutí napadnutých listov sa vytvárajú nové listy, ktoré už nie sú napádané kučeravosťou broskýň.

Strata značnej časti listovej plochy však spôsobuje aj opadávanie mladých plodov, úroda je nižšia a navyše plody sú často nevyzreté, neštandardné, kyslé s nedostatočnou stolovou hodnotou. Kondícia stromu sa oslabuje, pretože na rast nových listov sa spotrebúvajú zásobné látky, znižujú sa prírastky a klesá mrazuodolnosť. Ak sú stromy opakovane silno postihnuté kučeravosťou (2 až 3 roky po sebe), často dochádza ku glejotoku a k uhynutiu konárov alebo celého stromu.

Infekciu stromov podporuje daždivé a chladné počasie koncom zimy, v štádiu pučania a v období krátko po vypučaní až do začiatku kvitnutia broskýň. Na napadnutých listoch sa vytvárajú vrecká, askospóry a nakoniec blastospóry, ktoré sú pripravené na jarnú infekciu. Pôvodca ochorenia teda prezimuje v štádiu napúčaných spór (tzv. blastospór) na kôre stromov a pod šupinami púčikov.

Ochrana:Základ spočíva v preventívnom postreku stromov v jeseni alebo jari meďnatými alebo sírnatými prípravkami.

Doporučené dávkovanie

Názov prípravku
Dávka na 10l vody
Čakacia lehota
(v dňoch)
Controlphyt Cu 100ml
15 - 20ml
0
90 ml
0
Kuprikol 50 5x50g
60 g
AT
* AT - prípravok sa aplikuje v presne stanovenom agrotechnickom termíne alebo v určitom vývojovom štádiu ošetrovanej plodiny