Slivky - Grmaník slivkový


< Späť
Grmaník slivkový (Taphrina pruni) je huba spôsobujúca znetvorenie plodov sliviek. K infekcii dochádza na jar v období kvitnutia stromov. Z infikovaných kvetov sa tvoria deformované plody, ktoré rastú rýchlejšie než zdravé. Sú podlhovasté, sploštené a pokryté belavým povlakom huby. Kôstka v nich nie je vyvinutá. Choré plody od júla opadávajú. Keďže grmaník slivkový je v blízkom príbuzenstve s pôvodcom kučeravosti listov broskýň (Taphrina deformans), šíri sa taktiež za daždivého počasia. Častejšie sa vyskytuje v chladnejších podhorských oblastiach a v rokoch s daždivým jarným počasím.

MOŽNOSTI OCHRANY:
Chemická ochrana sliviek proti grmaníkovi slivkovému nie je doriešená. V miestach s častejším výskytom ochorenia sa odporúča urobiť - podobne ako proti kučeravosti listov broskýň - aspoň jedno ošetrenie sliviek Kuprikolom v čase pučania a ďalšie dve pred kvitnutím a ihneď po odkvitnutí prípravkami na báze mancozebu.

Neboli nájdené žiadne produkty !

Neboli nájdené žiadne vhodné dostupné produkty !

Doporučené dávkovanie

Názov prípravku
Dávka na 10l vody
Čakacia lehota
(v dňoch)
Kuprikol 50 5x50g
15 - 20 g
AT
* AT - prípravok sa aplikuje v presne stanovenom agrotechnickom termíne alebo v určitom vývojovom štádiu ošetrovanej plodiny