menu
Eshop Aktuality O nás About us Katalóg Predajne Diskusia Fotogaléria Kontakt
 

Katalóg

· Osivá a sadivá · Okopaniny · Zemiaky · Veľmi skoré

VIVALDI

|
|
|
|
|
|
|
* vysokoúrodná odroda
* vhodná aj pre skoré letné zbery
* veľkostne a tvarovo vyrovnané hľuzy
* dobrá konzumná kvalita
* dobrá skladovateľnosť
Pre požadovanú veľkosť konzumných hľúz 40-70 mm. Hĺbka výsadby: normálna. Hustota výsadby je uvedená pre medziriadkovú vzdialenosť 75 cm. 28/35 mm – cca 57 500 jedincov/ha, vzdialenosť hľúz v riadku ± 23 cm 35/50 mm – cca 47 000 jedincov/ha, vzdialenosť hľúz v riadku ± 28 cm 50/55 mm – cca 44 000 jedincov/ha, vzdialenosť hľúz v riadku ± 30 cm Odporúčanie: pred výsadbou si urobte kalkuláciu počtu hľúz vo vreci/ big bagu.
N – Dusík: odporúčaná dávka je 275 kg N/ha, vrátane pôdnej zásoby. Dávku aplikujeme v dvoch termínoch: 2/3 pred výsadbou a 1/3 pri tvorbe nových hľúz. P – Fosfor: dbajte na dostatočnú zásobu v pôde. Priaznivo ovplyvní úrodu. K – Draslík: dbajte na dostatočné hnojenie K, kvôli menšej odolnosti hľúz proti mechanickému poškodeniu. Prihnojenie K pred kvitnutím redukuje obsah sušiny a tým aj náchylnosť hľúz na mechanické poškodenie. Vivaldi je citlivé na nedostatok mikroelementov – najmä horčíka Mg a mangánu Mn. Tieto mikroelementy pomáhajú udržať rastlinu v dobrej kondícii. Aplikujeme ich na list spolu s prípravkami proti plesni zemiakovej. Mangán najlepšie pred kvitnutím a horčík po kvitnutí rastlín.
- Vivaldi je možné pestovať na všetkých typoch štruktúrnych pôd. Najlepšie výsledky však dosahuje na bohatších stredne ťažkých ílovitých pôdach. - Sadivo je vhodné pred výsadbou zohriať na teplotu okolitého prostredia. - Ak už je prítomný apikálny klíček, je vhodné ho odstrániť a sadiť sadivo s malými bielymi klíčkami. - Pri výsadbe odporúčame aplikovať niektorý z prípravkov proti koreňomoru. - Pri pestovaní pre dlhodobejšie skladovanie a pranie hľúz, odporúčame pri výsadbe aplikovať azoxystrobin (Amistar), ktorý potláča výskyt striebristosti na šupke hľúz.
- Odroda je stredne citlivá na Sencor, odporúčame uprednostniť aplikáciu pred vzídením rastlín. Pri postemergentnom ošetrení použite nižšie dávky. - Rast vňate je dobrý. Vňať je pomerne vysoká s vyšším počtom stoniek. - Odporúčame začať včas s pravidelnou preventívnou ochranou proti plesni zemiakovej. - Včas (v čase maximálneho kvitnutia) začneme aj s preventívnou ochranou porastu proti alternárii. Vhodným prípravkom je napr. Signum. Pravidelne v 14 dňových intervaloch pokračujeme v preventívnej ochrane proti alternárii. - Dobre reaguje na závlahu. Avšak vysoké dávky môžu spôsobiť zvýraznenie lenticel na šupke hľúz. - Prihnojujte opakovane na list mikrozložkovým hnojivom obsahujúcim aj mangán a horčík. - Základným pravidlom pre úspešné pestovanie odrody Vivaldi je udržať vitálny porast. - Vivaldi je citlivé na prejav nekrotického Y na hľuzách. Vyberáme pri jeho pestovaní lokality bez výskytu tohto ochorenia alebo zberáme už pred dosiahnutím plnej fyziologickej zrelosti.
- Pre ukončenie vegetácie volíme prípravky, ktoré majú silnejší účinok na stonky rastlín. Zabezpečí sa lepšie oddeľovanie hľúz od stolonov. - Dbajte na to, aby bola vňať na 100 % zničená. Zabezpečí sa tak perfektná kvalita šupky. - Nechajte hľuzy do zberu dostatočne vyzrieť. Zvyčajne v priebehu 3 týždňov je šupka dostatočne pevná pre bezpečný zber. - Dbajte na citlivý zber a zabráňte pádu hľúz z výšky. Odporúčame použiť tlmiče pádu hľúz pri zbere. - Šetrný zber pomáha predísť neskoršiemu výskytu fuzáriovej hniloby hľúz (ako následok mechanického poškodenia hľúz). - Pri teplotách nad 25 °C sa zberom v ranných alebo nočných hodinách vyhneme vyššiemu výskytu hnilôb hľúz. - Presvedčte sa pred balením, že hľuzy sú dostatočne osušené. Zabezpečte dostatočné vetranie počas prepravy. Uprednostnite obaly s vetracími otvormi.
- Vivaldi zberané pred fyziologickým vyzretím skladujeme krátkodobo pri teplotách okolo 10 °C. Dbáme na dostato čné vetranie. - Vivaldi sa dobre skladuje. Vždy zabezpečte osušenie hľúz ihneď po zbere a rýchle schladenie na skladovaciu teplotu 3-4 °C – znížit e tak riziko výskytu striebristosti šupky. - Odroda je citlivejšia na fuzáriovú hnilobu hľúz. - Pre skladovanie dlhšie ako 4 mesiace uprednostníme klimatizované sklady.
Odporúčania pre KLIMATIZOVANÉ SKLADY:
- Rozdiel teploty chladenia a teploty hľúz by nemal byť väčší ako 4 stupne Celzia. V opačnom prípade sa zvyšuje riziko dehydratácie hľúz. - Znižujte teplotu v režime schladzovanie o 0,5 – 0,7 stupňa Celzia denne až po dosiahnutie stálej teploty 3 - 4 stupňov Celzia. Nižšie teploty môžu spôsobiť nasladnutie hľúz. - Pravidelne a krátko vetrajte – znížite koncentráciu CO2. Minimálne 2x denne po dobu 10 minút. - Každá zmena stabilnej skladovacej teploty spojená s kondenzáciou vody na hľuzách má za následok skoršie klíčenie a zvyšuje riziko výskytu striebristosti šupky

 
© 2013 OSIVEX ZÁHRADKÁR, s.r.o., Štúrova 33, 040 01 Košice

| Aktuality | O nás | About us | Katalóg | Predajne | Diskusia | Fotogaléria | Kontakt |